Przejdź do menu Przejdź do Zawartości strony Przejdź do Stopki
_

Biblioteka Publiczna

w Dzielnicy MOKOTÓW m.st. Warszawy



/ Opac / Strona główna / Detail?PozycjaOpisy=20100911133733082980 / Katalog / Szczegóły pozycji

Archeologia mediów - Katalog BP Mokotów m.st. Warszawy
Okładka książki Archeologia mediów : o głębokim czasie technicznie zapośredniczonego słuchania i widzenia / Siegfried Zielinski ; przeł. Krystyna Krzemieniowa ; [w por. z oryg. zredagowała, noty i bibliogr. oraz indeks osób i postaci przygotowała Elżbieta Nowakowska-Sołtan].
Okładka pozycji Archeologia mediów : o głębokim czasie technicznie zapośredniczonego słuchania i widzenia

Archeologia mediów : o głębokim czasie technicznie zapośredniczonego słuchania i widzenia

Tyt. oryg.: "Archäologie der Medien. Zur Tiefenzeit des technischen Hörens und Sehens ".

Autor: Zielinski, Siegfried

Notka biograficzna



Siegfried Zielinski należy do klasyków współczesnego medioznawstwa. Jego wczesniejsza monografia Audiovisonen. Kino und Fernsehen als Zwischenspiele in der Geschichte (1989), przetłumaczona na wiele języków, należy nieodmiennie do światowego kanonu mediologii - jest pozycją prototypową, paradygmatyczną, która w sposób najpełniejszy w światowym piśmiennictwie medialnym zainicjowała dyskurs zwany właśnie

archeologicznym, określając jego współrzędne. Zieliński swą jak sam mówi an-archeologię mediów rozumie jako alternatywną wobec oficjalnej historii mediów, pisanej pod dyktando kolejnych, zrealizowanych wynalazków, których nie byłoby może, gdyby nie przedsięwzięcia marginalne, traktowane przez otoczenie wynalazców jako dziwactwa, odstępstwa od normy. One właśnie zostały tu omówione, bogato zilustrowane i włączone w szeroki kontekst kulturowy. Z perspektywy dzisiejszego dynamicznego rozwoju mediów owe marginalizowane przedsięwzięcia okazały się bowiem prehistorią naszych czasów. Przygotowały one grunt pod eksplozję dwudziestowiecznych przekaźników masowych, stanowiąc jej podstawy technologiczne, zwłaszcza zaś mentalne, bo włączyły do dyskursu refleksję nad rolą maszyn widzenia i słyszenia jako aparatów z pogranicza magii i nauki. Wyraźnym spełnieniem tych ongi dziwacznych idei jest dziś praktyka wirtualnej przestrzeni. Autor jak archeolog odkrywa kolejne warstwy przeszłości. Dzieje kultury materialnej splatają się w narracji Zielinskiego z dziejami kultury symbolicznej. Archeologia mediów uzupełnia panoramę mediów o utracone, zaniechane bądź zrepresjonowane formy świadomości medialnej z głębokiej przeszłości, jak magiczne maszyny obrazowe, latarnia magiczna, aparaty do przybliżania tego, co odległe, camera obscura Ich repertuar jest niezwykle bogaty, a nowe media jawią się tu jako już nie tak bardzo nowe, bo mają swoje źródła w sile imaginacji głębokiej przeszłości.

Zobacz pełny opis
Informacje o pozycji
Odpowiedzialność:Siegfried Zielinski ; przeł. Krystyna Krzemieniowa ; [w por. z oryg. zredagowała, noty i bibliogr. oraz indeks osób i postaci przygotowała Elżbieta Nowakowska-Sołtan].
Seria:Kultury Mediów: 1
Hasła:Media masowe - historia - podręcznik akademicki
Środki masowego przekazu - historia - podręcznik akademicki
Adres wydawniczy:Warszawa : Oficyna Naukowa, 2010.
Opis fizyczny:XVIII, 428, [2] s. : il.; 22 cm.
Uwagi:Lit. uzup. s. 371-382. Indeksy. Publikacje Siegfrieda Zielinskiego s. 423-428.
Skocz do:Dodaj recenzje, komentarz




Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):


(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

Wyp. Nr 20
ul. Żuławskiego 4/6
tel. 22 627 42 22

Sygnatura: 659 C
Numer inw.: 72860
Dostępność: można wypożyczyć na 30 dni

schowekzamów

CzN nr IV
ul Wiktorska 10
tel. 22 845 00 88

Sygnatura: 50.340
Numer inw.: 50340
Dostępność: tylko na miejscu

schowek

CzN nr XXI
ul. Bukietowa 4A
tel. 22 898 30 33

Sygnatura: 12902
Numer inw.: 12902
Dostępność: tylko na miejscu

schowek




Notka biograficzna:


Zdjęcie Zielinski, Siegfried

Zielinski, Siegfried

Siegfried Zieliński ur. 1951 to niemiecki teoretyk mediów. Był przewodniczącym Teorii Mediów: Archeologii i Wariologii Mediów na Uniwersytecie Berlińskim, jest profesorem w European Graduate School w Saas Fee, i oraz dyrektorem Międzynarodowego Archiwum Vilém-Flussera na Berlińskim Uniwersytecie Sztuki. W 2016 r. W marcu 2018 r. zastąpił Petera Sloterdijka na stanowisku dyrektora Uniwersytetu Sztuki i Projektowania w Karlsruhe.

Źródło: https://en.wikipedia.org





Komentarze i rezencje

Recenzje pozycji

Opinię możesz wyrazić po zalogowaniu się na swoje Konto Czytelnika.




Katalog BP Mokotów m.st. Warszawy