Wybitna poetka odeszła w wieku 94 lat. W zeszłym roku odebrała Nagrodę Nike za tom wierszy „Raptularz”.
Urszula Kozioł była wybitną poetką. Choć oficjalnie zadebiutowała w 1953 roku, to wiersze pisała już wcześniej, jeszcze w szkole. Jej twórcza droga obejmuje ponad 70 lat – w tym czasie wydała kilkadziesiąt tomów poetyckich i zbiorów. Jest również autorką dramatów, sztuk dla dzieci i słuchowisk. Była między innymi nauczycielką, ale też redaktorką i felietonistką. Nagrodę Nike otrzymała za poświęcony głównie odchodzeniu swój ostatni tom wierszy „Raptularz”. Poetka zmarła we Wrocławiu, gdzie mieszkała, 20 lipca 2025 roku.
„Kochała poezję, kochała pisać”
Urszula Kozioł napisała dziesiątki wierszy i kilkukrotnie była nominowana nie tylko do Nagrody Nike, ale również innych nagród, a wiele z nich otrzymała, m.in. w 2011 roku Wrocławską Nagrodę Poetycką „Silesius” za całokształt twórczości, a także Nagrodę Literacką m.st. Warszawy w kategorii „Poezja” za tom Klangor w 2015 roku. W zeszłym roku jej tom poetycki pt. „Raptularz” (wyd. Państwowy Instytut Wydawniczy) został uznany przez jury Literackiej Nagrody Nike za najważniejszą książkę 2024 roku.
Laureatka o swoim tomie pisała, że traktuje on o „miłości i śmierci. O starości. O potrzebie rozmowy z samą sobą (…)”. Mówiono, że to jej pożegnanie ze światem, elegia dla samej siebie. Krzysztof Siwczyk, przewodniczący jury Nagrody Literackiej Nike, w laudacji określił poetkę jako „wielką damę polskiej literatury”. Napisał także:
(…) „Raptularz” jest dopowiedzeniem i doświetleniem wielu wątków obecnych w całej twórczości autorki zaliczanej do tzw. pokolenia „Współczesności”. Autorki, która naszej współczesności dała wielką lekcję „wychodzenia z siebie” w zaledwie paru końcowych wersach wiersza „Dziwolążki": „wychodzę z siebie/ staję obok// co mi zrobisz/ jestem pod znakiem zapytania/ za chwilę okaże się czy w ogóle jestem// jestem pod wrażeniem”. I my, czytelnicy, jesteśmy pod wrażeniem, pani Urszulo”.
O poezji Urszuli Kozioł pisano, że jest „dyskretna i oszczędna, uderza niezwykłą czystością tonu”. Poetkę natomiast, jak sama mówiła, fascynował przede wszystkim „współczesny człowiek wobec swojej epoki” z jego „odziedziczonym po przodkach bagażem pojęć i uczuć”.
Poezję Urszuli Kozioł możesz wypożyczyć w Bibliotece na Mokotowie (lista dostępnych tomików poetki poniżej).
Kim była Urszula Kozioł?
Urszula Kozioł, poetka, pisarka, autorka felietonów i utworów dramatycznych dla dzieci i dorosłych, urodziła się w 1931 roku w Rakówce na Zamojszczyźnie. Jej rodzice byli nauczycielami. Studiowała polonistykę na Uniwersytecie Wrocławskim. Zaliczana jest do tzw. pokolenia „Współczesności”. Na stałe mieszkała we Wrocławiu.
Pracowała m.in. jako nauczycielka, redaktorka, dyrektorka Wrocławskiego Ośrodka Kultury, a w końcu przez 50 lat była redaktorką działu literackiego miesięcznika społeczno-kulturalnego „Odra”. Była też członkinią Związku Literatów Polskich, Polskiego PEN Clubu oraz Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Za swoją twórczość poetycką otrzymała wiele nagród i wyróżnień, w tym:
- Nagrodę Literacką Nike
- Nagrodę 100-lecia ZAiKS-u
- Nagrodę Poetycką im. Kazimierza Hoffmana „KOS”
- Nagrodę Literacką m.st. Warszawy
- wrocławską Nagrodę Poetycką „Silesius”
- Nagrodę PEN Clubu
- włoską nagrodę „Złoty Centaur”
- Nagrodę Fundacji im. Kościelskich.
Czytajcie poezję Urszuli Kozioł!
Tomiki oraz zbiory poezji Urszuli Kozioł można wypożyczyć w naszych filiach. W zbiorach mamy tomy:
- „Żyzna strona życia: wiersze z lat 1957-2023” (2025)
- „Raptularz” (2023)
- „Momenty” (2022)
- „Znikopis” (2019)
- „Horrendum” (2010)
- „Przelotem” (2007)
- „Supliki” (2005)
- „Stany nieoczywistości” (1999)
- „Wiersze niektóre” (1997)
- „Żalnik” (1989)
- „Wybór wierszy” (1976).
Zapraszamy do mokotowskich placówek po tomiki Urszuli Kozioł.