Lato w mieście to nic złego, bo nasze dyskusyjne kluby nie zawieszają działalności na czas urlopów. Nie przestajemy czytać.
Nie tylko dobre lektury, ale i pasjonujące dyskusje. Zapraszamy do naszych klubów książki, gdzie w miłej atmosferze można podzielić się wrażeniami z lektury. I poznać nowe osoby o podobnych zainteresowaniach. My czytamy. A wy?
Dyskusyjne kluby książki na Mokotowie w lipcu
Na lipiec nasi klubowicze wybrali do czytania kolejne pozycje z literatury światowej – jedną nowość, laureatkę tegorocznego Pulizera, i uznane dzieło z lat 50. zeszłego wieku. Co ciekawe, tytułami obu pozycji są imiona. Jesteście zainteresowani, co w środku?
- BOOKietowy Klub Książki
24 lipca (czwartek), godz. 17:30, CzN nr XXI, ul. Bukietowa 4a
Spotkanie dla dorosłych czytelników. Rozmowa będzie dotyczyć książki Percivala L. Everetta pt. „James” w przekładzie Kai Gucio. Zapisy:
Powieść laureatka tegorocznej Nagrody Pulizera (jest przyznawana za wybitne dokonania w dziedzinie dziennikarstwa, literatury i muzyki). To reinterpretacja Przygód Hucka Finna Marka Twaina, opowiedziana z perspektywy zbiegłego niewolnika Jima. Missisipi w przededniu wojny secesyjnej. Niewolnik Jim dowiaduje się, że ma zostać sprzedany człowiekowi z Nowego Orleanu, co oznacza dla niego rozłąkę z żoną i córką. Postanawia uciec i ukrywać się na pobliskiej Wyspie Jacksona, dopóki nie opracuje planu. Tymczasem Huck Finn finguje własną śmierć, aby uwolnić się od brutalnego ojca. Zmuszeni do ucieczki, James i Huck razem wyruszają w odyseję, która zmieni ich obu. Powieść wciąga, a mimo że jest głęboką refleksją o tożsamości, przynależności i poświęceniach, jest też zabawna. Oprócz Pulizera książka Everetta została uhonorowana National Book Award for Fiction oraz Kirkus Prize. Znalazła się także na krótkiej liście Nagrody Bookera i w finale Orwell Prize for Fiction. Bestseller „New York Timesa” i „Sunday Timesa”.
- Dyskusyjny Klub Książki na Ludowej
26 lipca (sobota) godz. 11:00-14:00, Wyp. nr 104, ul. Ludowa 4
Dla dorosłych. Podczas spotkania będziemy rozmawiać o książce Lawrence'a Durrella „Justyna” w przekładzie Marii Skibniewskiej. Prosimy o potwierdzenie obecności na adres mejlowy: do 27 czerwca do godz. 16:00
„Justyna”, powieść napisana w latach 50., to tylko jedna z czterech składających się na legendarne dzieło znane jako „Kwartet aleksandryjski”. Całość tworzą cztery kolejne powieści: „Justyna”, „Balthazar”, „Mountolive” i „Clea”. Wszystkie uzupełniają się wzajemnie, ale każda z osobna stanowi odrębną, samoistną całość. Choć rzecz jest o zagmatwanych historiach damsko-męskich, miłości i zazdrości, to książce daleko do romansidła.
Zastosowany przez Durrella nowatorski zabieg formalny, który polega na przedstawieniu w kolejnych częściach tych samych wydarzeń i uwikłanych w nie ludzi z różnych punktów widzenia, a także barwna fabuła, wyrazistość postaci, wzbogacane z tomu na tom wątki – od miłosnych po polityczne – to powód, dla którego powieści zostały uznane za wybitne. Całości dopełnia barwna wizja Aleksandrii, z całym jej bliskowschodnim czarem i aurą tajemniczości.
Czekamy na was w lipcu w mokotowskich bibliotekach i czytelniach!