Biblioteki nr LIV i 104 właśnie osiągnęły szacowny wiek. Trwają przygotowania do jubileuszowej wystawy.
Pierwsi młodzi czytelnicy przestąpili próg Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży nr LIV przy Ludowej 20 maja 1975 roku – mówi o tym między innymi wpis w kronice bibliotecznej, którą zaczęto prowadzić pierwszego dnia działalności. Jak czytamy, „20 maja, jeszcze przed godziną 14:00 zjawił się pierwszy czytelnik naszej biblioteki – Olek Raczkowski”. Kim był? Miał wtedy 15 lat i lubił czytać Niziurskiego, Nienackiego, Meissnera i Minkowskiego. A do kroniki wpisał także: „Ucieszyła mnie bardzo wiadomość o otwarciu biblioteki. Uwielbiam wprost czytać książki, dlatego tak się pospieszyłem i chciałem być pierwszym czytelnikiem tej placówki”.
Z okazji urodzin placówki bibliotekarki z Ludowej zaplanowały wystawę – zapraszamy do biblioteki nr LIV dokładnie 20 maja (wtorek) w 50. rocznicę jej otwarcia. Będzie można m.in. wziąć udział w quizie z nagrodami.
Biblioteka na Ludowej pełna czytelników
Nie tylko pierwsi czytelnicy chwalili bibliotekę na Ludowej. Wzmianki pojawiły się również w prasie codziennej – tę w „Expressie” zatytułowano „Przytulne wnętrza i półki pełne książek czekają na mieszkańców Mokotowa”.
„Zajrzyjmy do wnętrza. Na drugim piętrze dwa obszerne pomieszczenia. Przedzielone – jak na przybytek kulturalny przystało – szatnią. Na lewo wejście do Wypożyczalni nr 104 dla dorosłych, firmowanej przez mokotowską Bibliotekę Publiczną. Rządy sprawuje tu pani Helena Białecka, mając pieczę nad blisko 5 tysiącami woluminów. […]
Przechodzimy do królestwa dzieci. Do Czytelni i Wypożyczalni nr 54. Maluchy dowiadują się o wszystkim pierwsze. Przy stolikach już siedzą czytelnicy. Ale też sam lokal zachęca, by składać wizyty nie raz. Jasno, przytulnie, kolorowo. Znać kobiecą rękę gospodarujących tu pań. Kolorowe okładki przyciągają niezorientowanego czytelnika, resztę podpowiedzą bibliotekarki. Na gości czeka 3 tysiące woluminów. Już 34 stałych czytelników pozyskała nowa placówka. – A będzie ich więcej – mówi kierowniczka Hanna Napierkowska”.
Już w latach 70. do biblioteki dzieci przychodziły nie tylko po książki. Podobnie jak dziś, było to miejsce przyjazne, gdzie można było przyjemnie spędzać czas. W placówce organizowano nie tylko spotkania za autorami książek, np. Szarlotą Pawel, Hanną Ożogowską, Adamem Bahdajem czy Papciem Chmielem, imprezy z okazji Dnia Dziecka czy bale karnawałowe, ale również „Wieczór przy samowarze” z poezją rosyjską i radziecką oraz przedstawienia teatralne.
Klub recenzentów i dziennik wizytacji
W bibliotece LIV istniał „Klub młodego recenzenta” – na kartkach związanych sznurkiem czytelnicy wpisywali swoje recenzje. Halina Zaleska tak podsumowała swoją recenzję „Małej księżniczki” F. H. Burneta:
„Książka jest doskonałym przykładem chciwości ludzkiej, zachłanności na pieniądze, traktowania ludzi bogatych, których „nawiedziła” bieda. Pokazuje dobroć ludzi biednych, potrafiących dzielić się tym, co mają z jeszcze biedniejszymi. Warto jest ją przeczytać, by dowiedzieć się, jak można zaprzyjaźnić się ze szczurem, ujrzeć, jak wielka jest różnica w traktowaniu ludzi bogatych i biednych”.
Obecna kierowniczka biblioteki przy Ludowej Sylwia Ziemniak pokazuje jeszcze jeden zeszyt, który jest znakiem czasów – to „Zeszyt wizytacji BD nr LIV”. Niezwykle ciekawa pozycja! Wynika z niego, ze w niespełna dwa miesiące placówka zyskała już niemal 100 czytelników, a w lipcu pomimo wakacji frekwencja była duża. Już wtedy działał klub recenzencki. Z czasem wpisy stają się coraz mniej opisowe, ale większość wpisów po kontroli lub „lustracji” placówki brzmi „bez uwag”. W 2004 roku pojawia się wpis: „Stan zabezpieczeń baz danych dobry” – to znak, że zniknęły papierowe katalogi książek w szafkach z szufladkami, zastąpione przez komputery. Kto jeszcze pamięta fiszki w szufladkach? Sami zobaczcie na zdjęciach.
Ciekawostką jest to, że biblioteka przy Ludowej przez kilka lat miała swojego czarnego kocura rezydenta o imieniu Tyberiusz. Mieszkał w placówce, a nawet brał udział w zajęciach plastycznych. A dużo więcej o przeszłości i teraźniejszości biblioteki na Ludowej dowiecie się na miejscu. Zapraszamy do odwiedzenia i odwiedzania naszej pięćdziesięcioletniej placówki.
Co, gdzie, kiedy?
Wystawa z okazji 50. rocznicy otwarcia biblioteki nr LIV
- Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr LIV, ul. Ludowa 4
- 20 maja (wtorek), godz. 12:00-19:00