Już po raz 13. wolontariusze ruszą na warszawskie ulice, by rozdawać żółte papierowe żonkile.
Tegoroczna edycja akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile odbędzie się już po raz trzynasty. Muzeum Żydów Polskich POLIN organizuje ją 19 kwietnia 2025 roku, w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. W jej ramach wolontariusze rozdają na ulicach naszego miasta żółte papierowe żonkile, przypominając przechodniom o wydarzeniach sprzed 82 lat. To niezwykła okazja nie tylko, by więcej dowiedzieć się o historii naszego miasta, ale również wziąć udział w ciekawych szkoleniach.
Uwaga! Rekrutacja trwa tylko do 17 lutego 2025 r. Zachęcamy do wolontariatu.
Na czym polega wolontariat akcji Żonkile?
19 kwietnia (w tym roku jest to Wielka Sobota) wolontariusze i wolontariuszki będą rozdawać przechodniom na ulicach Warszawy papierowe żonkile – symbol pamięci o powstaniu w getcie warszawskim. Zaangażowanie w tym dniu to minimum 2 godziny (przedział czasowy można ustalić indywidualnie).
Wydarzenie poprzedzają spotkania dotyczące historii Warszawy oraz historii społeczności żydowskiej w Polsce, a także warsztaty, które przygotowują do działań akcyjnych 19 kwietnia. Ponadto uczestnicy będą mieli możliwość wzięcia udziału w dodatkowych wydarzeniach, takich jak zwiedzanie wystawy stałej Muzeum POLIN z przewodnikiem, spacery historyczne po Muranowie, spotkania online z ekspertami na temat historii powstania w getcie warszawskim i losów Polaków żydowskiego pochodzenia, a także dotyczących tradycji żydowskich.
Czym jest akcja społeczno-edukacyjna Żonkile?
19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Właśnie tego dnia, dla upamiętnienia tego wydarzenia, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile.
Dlaczego symbolem akcji są żółte żonkile?
Żonkile to oczywisty symbol wiosny, ale to nie do końca ten trop. Tradycja rozdawania akurat papierowych żółtych żonkili rozdawanych w Warszawie 19 kwietnia powstała mimochodem i wiąże się z ostatnim przywódcą Żydowskiej Organizacji Bojowej, Markiem Edelmanem. Jako jeden z nielicznych przeżył on likwidację getta i przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Razem z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.
– Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. My wszyscy, którzy chcieliśmy pamiętać, zanosiliśmy na Muranów żonkile – powiedziała Paula Sawicka, psycholożka, była nauczycielka akademicka, związana z opozycją demokratyczną. Wspólnie z Markiem Edelmanem napisała książkę „I była miłość w getcie”.
Fot. A. Karczmarczyk, Van Dorsen Artists/Muzeum POLIN