Chłopiec siedzi w łóżku, czyta kryminał, świecąc latarką

W naszych bibliotekach nieustannie pojawiają się nowe kryminały. Miłośnicy gatunku będą zadowoleni.

Zapraszamy do mokotowskich placówek po kryminalne nowości. W ostatnim tygodniu pojawiło się co najmniej 19 nowych tytułów, a zbiory na bieżąco uzupełniamy. Mamy nowe pozycje polskich autorów, w tym Alka Rogozińskiego czy Remigiusza Mroza, ale też mroczne powieści prosto ze Skandynawii autorstwa Camilli Lackberg czy Håkana Nessera (jego powieść była nominowana do nagrody za najlepszy szwedzki kryminał w roku 2023).

Powieści kryminalne cieszą się dużą popularnością. To emocjonujące powieści koncentrujące się przede wszystkim na motywie zbrodni. Ich bohaterowie to z jednej strony źli, czyli przestępcy, a z drugiej dobrzy, czyli detektywi lub osoby dążące do rozwikłania zagadki morderstwa. Kryminały to jednak gatunek niejednorodny. Podzielona je na cztery pododmiany: sensacyjno-awanturniczą, detektywistyczną, czarny kryminał amerykański oraz pododmianę milicyjną (rozwinęła się wyłącznie w krajach socjalistycznych). Dwa pierwsze rodzaje święciły triumfy na początku XX wieku i w dwudziestoleciu międzywojennym, natomiast dla czarnego kryminału charakterystyczne jest to, że zarysowana w nim wizja świata jest dość mroczna, a dobro i zło w czystej postaci nie istnieją. Cały świat jest więc skażony występkiem i prawie każdy ma coś na sumieniu – nawet detektyw nie jest postacią krystaliczną.  

A wy? Jakie kryminały najbardziej lubicie czytać?

 

Nowości kryminalne na Mokotowie – co nam przybyło?

Tylko w styczniu w mokotowskich bibliotekach pojawiło się 70 kryminalnych nowości. Poniżej zestawienie jeszcze gorących tytułów z ostatnich siedmiu dni. To między innymi:

 

  • Håkan Nesser, Przyszedł list z Monachium, Czarna Seria/Inspektor Barbarotti, wyd. Czarna Owca 2024
    Wypożycz książkę

  • Remigiusz Mróz, Cienie pośród mroku, seria: Mroczna Strona/Seweryn Zaorski, wyd. Filia 2024
    Wypożycz książkę

 

 

 

 

Zapraszamy do naszych placówek po powieści kryminalne, ale nie tylko. Widzimy się?