Skoro dorośli czytają, to robią to także dzieci. Mali mokotowianie mają swoje ulubione książki – i to one są wypożyczane najczęściej.
To niezwykle ważne, by dzieci czytały książki. Nie muszą robić tego same – czytać mogą im także dorośli. To cenne nawet wtedy, gdy kilkulatki umieją już czytać same. Dlaczego? Bo buduje silną więź między rodzicami a dziećmi, wzmacnia ich więzi. Najmłodsi powinni mieć kontakt z książkami nie tylko dlatego. Czytanie ma niebagatelny wpływ na ich dobry rozwój poznawczy, emocjonalny i społeczny. Wspólne czytanie z rodzicem od najmłodszych lat początkowo może polegać jedynie na oglądaniu książek i omawianiu ich czy też po prostu zabawie. Najlepiej robić to codziennie, już nawet z niemowlakiem. Jeśli rodzicom uda się wyrobić w dziecku nawyk czytania, już na starcie będzie mu łatwiej w życiu – specjaliści nie mają wątpliwości.
10 najczęściej czytanych książek dla dzieci na Mokotowie
Mali mokotowianie chętnie odwiedzają biblioteki. Jakie tytuły wypożyczane są u nas najczęściej? Oto mokotowskie TOP10 dziecięcych lektur.
Miejsce 1: C. S. Lewis „Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa”, wyd. Media Rodzina 2005
Fantasy. To lektura szkolna, ale również powieść dobra do czytania tak po prostue. Narnia to skuta wiecznym mrozem kraina, która czeka na wyzwolenie. Czworo śmiałków wchodzi do niej przez drzwi szafy, do świata zniewolonego mocą Białej Czarownicy. I gdy prawie nie ma już nadziei, powrót Wielkiego Lwa Aslana staje się zwiastunem zmian – ale nie za darmo. Jak potoczą się losy głównych bohaterów powieści?
Miejsce 2: Janusz Christa, Szkoła latania, wyd. Egmont Polska 2017
Komiks. Pierwszy album z cyklu Kajko i Kokosz, najpopularniejszej serii komiksowej autorstwa Janusza Christy (1934-2008), której bohaterowie należą do grupy najlepiej rozpoznawalnych postaci polskiej popkultury. Cykl opowiada o dwóch słowiańskich wojach – dzielnym i rozważnym Kajku oraz żarłocznym i samolubnym Kokoszu, którzy bronią Mirmiłowa przed atakami niecnych Zbójcerzy dowodzonych przez Hegemona oraz przeżywają całą masę zabawnych przygód.
Miejsce 3: Justyna Bednarek, Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych, wyd. Poradnia K 2015
Dla dzieci 4+. Bajkę o tym, co się dzieje ze zgubionymi podczas prania skarpetkami, przepięknie zilustrował Daniel de Latour. Ale co się dzieje ze skarpetkami, które znikają pralce, by już nigdy się nie odnaleźć? Zaginione skarpetki ruszają w świat, robią zawrotne kariery i mają świetne przygody: zostają gwiazdami filmowymi, detektywami, mysimi mamami albo po prostu uszczelniają wronie gniazdo. Historie bawią i dzieci, i dorosłych.
Miejsce 4: Anita Głowińska, Kicia Kocia i Nunuś. Idą święta!, wyd. Media Rodzina 2021
Dla najmłodszych. Kolejna książka w serii o Kici Koci. Zbliżają się święta. Kicia Kocia i Nunuś mają ręce pełne roboty. Czas wykonać ozdoby na choinkę, upiec pierniczki i przygotować się na przyjście specjalnego gościa… Mikołaja przynoszącego prezenty! To będą wyjątkowe święta spędzone z bliskimi. W książce jest aż 45 otwieranych okienek.
Miejsce 5: Justyna Bednarek, Nowe przygody skarpetek (jeszcze bardziej niesamowite), wyd. Poradnia K 2017
Dla dzieci 4+. To druga część skarpetkowej sagi. Magiczny świat Justyny Bednarek i Daniela de Latoura i niesamowite przygody skarpetek: lot w kosmos, pogawędka z robotem, ratowanie chomika i pocieszanie samotnego psa, a nawet wizyta w świecie duchów. Tym razem skarpetki zmieniają na lepsze nie tylko swoje życie, ale i los wielu osób czy zwierząt.
Miejsce 6: Jeff Kinney, Dziennik cwaniaczka. Ryzyk-fizyk, wyd. Nasza Księgarnia 2019
Dla dzieci 6-14 lat. To 11 tom serii. Greg wie, że wszystko znowu poszło nie tak przez mamę, ponieważ go nastraszyła, że mózg jest czymś w rodzaju mięśnia, który bez treningu robi się sflaczały i gąbczasty. To dlatego postanowił zrobić coś naprawdę twórczego. Wymyślił plan nakręcenia niskobudżetowego horroru z Rowleyem we wszystkich rolach głównych, a to musiało się udać! To byłby genialny pomysł, gdyby nie wmieszały się… gęsi.
Miejsce 7: Julita Grodek, Mania dziewczyna inna niż wszystkie. Opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie, wyd. Zuzu Toys 2022
Dla dzieci 7+. Książka, która opowiada o życiu naszej słynnej noblistki i epoce, w którym przyszło jej żyć. Zawiera też cenne informacje o samej nagrodzie Nobla. Książka została podzielona na dwie części. W pierwszej dzieci poznają historię życia Marii Curie-Skłodowskiej, najpierw małej Mani, a później dorosłej Marii, dzięki rozmowo, z najważniejszymi w jej życiu postaciami. Druga część książki przypomnina najważniejsze fakty z życia noblistki, a także wyjaśnia trudne pojęcia, m.in. radioaktywność. Nie brakuje także ciekawostek, np. informacji na jakich monetach, banknotach i znaczkach można znaleźć podobiznę Marii, a także jak się przebrać za noblistkę na bal przebierańców.
Miejsce 8: Martin Widmark, Tajemnica mody, wyd. Zakamarki 2017
Dla dzieci 6+. To 24. tom biura setektywistyczne Lassego i Mai. Akcja książek rozgrywa się w małym szwedzkim miasteczku Valleby i jego okolicach, a jej główni bohaterowie to Lasse i Maja, którzy prowadzą małe biuro detektywistyczne. Tym razem światowej sławy kreator mody odwiedza Valleby, żeby wyłonić w konkursie najlepiej ubranych mieszkańców. Nagrodą jest wyjazd do Paryża. Kiedy ukochana kotka projektanta znika w niewyjaśnionych okolicznościach, a porywacz żąda okupu w postaci teczki z planowaną kolekcją mody, Lasse i Maja wkraczają do akcji.
Miejsce 9: Martin Widmark, Tajemnica dancingu, wyd. Zakamarki 2022
Dla dzieci 6+. To już 29. tom biura setektywistyczne Lassego i Mai. Akcja książek rozgrywa się w małym szwedzkim miasteczku Valleby i jego okolicach. Główni bohaterowie, Lasse i Maja, chodzą do tej samej klasy i wspólnie prowadzą małe biuro detektywistyczne. Emocje sięgają zenitu, gdy do Valleby przybywa słynny zespół Errols grający do tańca. Wieczorny dancing w hotelu dostarcza mieszkańcom miasteczka niezapomnianych wrażeń. Następnego ranka okazuje się jednak, że z biura recepcji zniknęły pieniądze za bilety. Książki z tej serii były wielokrotnie wybierana książką roku przez szwedzkie Jury Dziecięce.
Miejsce 10: Åsa Lind, Piaskowy wilk, wyd. Zakamarki 2021
Dla dzieci 3+. Kiedy ani mama, ani tata nie chcą się z nią bawić, Karusia idzie nad brzeg morza i rozmawia z Piaskowym Wilkiem, który opowiada rzeczy zapierające dech w piersiach i tłumaczy Karusi zagadki otaczającego ją świata. Na przykład, że wszechświat nie ma końca, albo że siniaki to medale, które dostaje się za odwagę. Potrafi też przekonać dziewczynkę, że nie musi bać się ciemności ani potworów. Książka składa się z kilkunastu autonomicznych rozdziałów i świetnie nadaje się do głośnego czytania, na przykład jako bajka na dobranoc.