Idziesz na spacer z psem i chcesz wpaść do biblioteki? Zapraszamy! Mokotowskie filie są otwarte dla czytelników z czworonogami.
Nie ma problemu: do bibliotek na Mokotowie można wejść z pupilem. Psy i koty (one też, oczywiście) są mile widziane w naszych progach. Jeśli akurat idziesz na spacer ze swoim pupilem, nic nie stoi na przeszkodzie, by za jednym zamachem zwrócić lub wypożyczyć książkę, grę lub czasopismo. Czasy, gdy zwierząt nie wpuszczano do placówek bibliotecznych, na szczęście już dawno za nami, ale… trzeba przestrzegać pewnych zasad. Opisuje je regulamin naszej biblioteki.
Ze zwierzakiem w bibliotece – jakie są zasady?
Wprowadzanie zwierząt do biblioteki nie jest zakazane, ale trzeba przestrzegać zasad (opisano je w rozdziale XXI, § 21, pkt 7 regulaminu). Jakie są to zasady?
„Użytkownicy wprowadzający na teren Biblioteki zwierzęta zobowiązani są do zachowania środków ostrożności zapewniających ochronę zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt, z uwzględnieniem następujących zasad:
- psy należy prowadzić na smyczy i w kagańcu
- psów, należących do ras uznawanych za agresywne na podstawie Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 kwietnia 2003 roku w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne, nie wolno wprowadzać do placówek bibliotecznych
- właściciel zobowiązany jest do niezwłocznego usuwania zanieczyszczeń pozostawionych przez zwierzęta
- właściciel sprawuje opiekę nad zwierzęciem w sposób zapewniający bezpieczeństwo dla osób korzystających z Biblioteki
- użytkownik wprowadzający na teren Biblioteki zwierzęta ponosi pełną odpowiedzialność za szkody wyrządzone w Bibliotece lub osobom trzecim i jest zobowiązany do ich naprawienia”.
Zadbaj o komfort swojego psa i innych ludzi
Tyle mówi regulamin, ale w praktyce chodzi o bezpieczeństwo oraz komfort i ludzi, i zwierząt. Każdy odpowiedzialny opiekun czworonoga na pewno wie, co to oznacza: krzywda nie może się stać ani naszemu pupilowi, ani innemu zwierzakowi, ani człowiekowi. A znając swojego psa (lub kota) wie, czy zabieranie go w miejsce takie jak biblioteka będzie dla niego OK.
To, że „można psem”, nie oznacza jednak, że „trzeba z psem” – nie warto zabierać swojego pupila w miejsca, w których pobyt będzie dla niego zbyt trudny. Nie służy to nikomu, na czele z czworonogiem.
Warto pamiętać, że podobnie jak w innych miejscach w przestrzeni publicznej, należy zadbać, by pies był możliwie neutralny, ponieważ każdy ma prawo z niej korzystać. Nie każdy czuje się bezpiecznie i przyjemnie w towarzystwie twojego ulubieńca i należy to zrozumieć. Nie pozwalaj więc podchodzić psu do innych ludzi i psów – zwierzak nie powinien naruszać ich strefy osobistej. Wchodząc z pupilem do biblioteki warto zachować czujność, by nikogo nie narazić na nieprzyjemne sytuacje.
Ważne! Jeśli twój pies to osobnik, który jest grzeczny, ale nie lubi, gdy obcy ludzie zwracają na niego uwagę lub do niego podchodzą, oznacz go na żółtym elementem, np. żółtą wstążką, chustką czy bandaną albo nałóż mu żółtą obrożę, szelki lub smycz z napisem „nie podchodź”. To tzw. Yellow Dog Project – żółte oznaczenie świadczy o tym, że pies nie lubi być zaczepiany albo może być w trakcie szkolenia, terapii behawioralnej lub mieć problemy zdrowotne i nie powinien być narażany na niekontrolowany kontakt z innymi psami i ludźmi. I wcale nie znaczy to, że jest groźny dla otoczenia.