Nie zaczynajcie lektury w robocze dni tygodnia – bo nie zdążycie następnego dnia do pracy! Recenzja książki Friedericka Forsytha.
„DZIEŃ SZAKALA”, CZYLI NIEPRZEMIJAJĄCY BESTSELLER
Jest wiosna 1963 roku. Przywódcy antygaullistowskiej OAS (Organizacji Tajnej Armii) po fiasku kolejnego nieudanego zamachu na życie prezydenta Charlesa de Gaulle’a wynajmują najlepszego zawodowego mordercę na świecie… Francuskie tajne służby porywają adiutanta jednego ze zbuntowanych generałów i zdobywają szczątkowe informacje o zamiarach buntowników. Zagrożenie jest realne i po raz pierwszy aparat bezpieczeństwa V Republiki jest bezradny: wynajętym zabójcą jest człowiek – widmo bez tożsamości i rysopisu. Do walki z nim staje najlepszy policjant we Francji – komisarz Claude Lebel, którego zadaniem będzie zdekonspirowanie tajemniczego zabójcy i udaremnienie zamachu.
Tyle w skrócie zawiera początek najsłynniejszej chyba powieści sensacyjnej (niektórzy uważają ją za thriller polityczny) „Dzień Szakala” autorstwa brytyjskiego pisarza Friedericka Forsytha. Pomimo upływu pięćdziesięciu lat od premiery książka nie traci na popularności. Na jej podstawie powstał także świetny film z Edwardem Foxem w roli płatnego zabójcy. Pojedynek dwóch „mózgowców” – komisarza francuskiej policji i nieprzeciętnie inteligentnego i uzdolnionego zabójcy posługującego się pseudonimem „Szakal”, dynamiczny układ zdarzeń i nieoczekiwane zwroty akcji powodują, że czytelnik nie może się oderwać od lektury. Wszystkim, którzy nie czytali tej książki, radzimy, aby szybko zdecydowali się ją wypożyczyć! Aha… Nie zaczynajcie lektury w robocze dni tygodnia – bo nie zdążycie następnego dnia do pracy!
Oprac.: Robert Radzik
Dział Strategii Rozwoju i Promocji
Autor: Friederick Forsyth
Tytuł: Dzień Szakala
Wydawnictwo: Czytelnik, Warszawa 1979, 1989;
Albatros Andrzej Kuryłowicz 2009, 2016, 2019
Książkę znajduje się w księgozbiorach:
www.bpmokotow.waw.pl/opac/ini.php?dol=0&gora=0&przod=0&wstecz=0&katalog=99&indeks=2&szukaj=Dzień+szakala