Dorasta wśród wikingów, żyje zgodnie z ich zasadami...
Kilkunastotomowy cykl powieści historycznych Wojny Wikingów napisał znany brytyjski pisarz Bernard Cornwell – historyk obdarzony talentem literackim. Zasłynął na początku lat 80. poprzedniego stulecia cyklem powieści o przygodach Richarda Sharpe’a rozgrywających się w epoce napoleońskiej. Książki okazały się wielkim przebojem czytelniczym, o czym świadczą nakłady liczone w miliony. Cykl powieściowy o Richardzie Sharpie został zekranizowany w latach 90., a główną rolę zagrał znany aktor Sean Bean.
Znacząca część twórczości literackiej Cornwella dotyczy różnych okresów historii średniowiecza. Wymienić należy przede wszystkim Trylogię Arturiańską, opisującą dzieje legendarnego króla Artura, oraz osadzoną w realiach XIV-wiecznej wojny stuletniej między Francją i Anglią Trylogię Świętego Graala.
Czytelnikom jednakże polecamy inny cykl powieściowy tego autora – Wojny Wikingów. Pierwszym tomem, który rekomendujemy, jest „Ostatnie królestwo”.
W ostatnich kilkunastu latach zauważamy w kulturze masowej swoisty renesans tematyki poświęconej wikingom, nieustraszonym żeglarzom, łupieżcom i wojownikom, którzy od końca VIII wieku, aż po wiek XI pustoszyli znaczące połacie Europy, docierali do Afryki Północnej i Bizancjum (dzisiejszy Stambuł), skolonizowali Islandię i Grenlandię i na kilka wieków przed Kolumbem dopłynęli do Ameryki. Być może takie zainteresowanie wikingami oraz barwnym, ale również niezwykle brutalnym i krwawym okresem ich podbojów, wywołał zrealizowany w 2013 roku serial kanadyjsko-irlandzki „Wikingowie”, który zyskał wielką popularność.
Akcja powieści Cromwella „Ostatnie królestwo” rozgrywa się w IX stuleciu na Wyspach Brytyjskich, gdzie istniało kilka królestw, nierzadko ze sobą skłóconych, które były regularnie najeżdżane i pustoszone przez wikingów: barbarzyńców, którzy przypłynęli z Danii i Norwegii i zdobyli na terytorium Wysp Brytyjskich obszary, które stanowiły bazę do ich dalszej ekspansji. Władca Wesseksu, Alfred, przeciwstawia się bezwzględnym najeźdźcom… W sukurs królowi przybywa Uhtred z Northumbrii – główny bohater i narrator powieści. Jest on synem wysokiego dowódcy z Northumbrii, jako dziecko został wzięty do niewoli i wychowany w rodzinie wikinga Ragnara. Dzięki temu poznał wierzenia, mentalność i życie wikingów. Stał się świetnym żeglarzem i jeszcze lepszym wojownikiem. W przełomowym momencie życia dokonał jednak wyboru i powrócił do swoich saskich korzeni…
Pierwszy tom tego cyklu jest jednym z najlepszych, jaki pojawił się na naszym rynku czytelniczym w ostatnich latach. Znajomość realiów epoki, wartka akcja i dopracowane dialogi oraz świetne opisy są atutami tej powieści. Sceny batalistyczne i opisy krwawych walk natomiast zachwycą swoim realizmem najbardziej wymagających czytelników.
Dział Strategii Rozwoju i Promocji
Robert Radzik
Bernard Cornwell, „Ostatnie królestwo”, Wydawnictwo Otwarte, 2019 oraz Instytut Wydawniczy Erica, 2010.
Książka w zbiorach bibliotek mokotowskich: klik tutaj oraz tutaj