Światowy Dzień Dziergania w Miejscach Publicznych już 14 czerwca. Będziemy wspólnie robić na drutach lub szydełku.
Dzierganie jest jak medytacja albo… czytanie książek. To czynności, które dają mnóstwo satysfakcji, choć zwykle wykonujemy je w samotności. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by wspólnie robić na drutach lub szydełku. To co? Zrobicie z nami szalik dla drzewa, które rośnie obok biblioteki przy Czerniakowskiej 38a?
Skąd się wzięło święto dziergania?
Światowy Dzień Dziergania w Miejscach Publicznych to święto, które obchodzone jest od 2005 roku w drugą sobotę czerwca. W 2025 roku przypada ono 14 czerwca. Obchody zwykle przeciągają się również na cały kolejny tydzień. Dzień Dziergania wymyśliła Danielle Landes, która uznała, że miłośnicy robienia na drutach powinni mieć jeden dzień, w którym będą mogli się poznać i wspólnie rozwijać swoją pasję. Spotkania odbywają się zwykle po prostu w przestrzeni miejskiej, parkach, kawiarniach czy sklepach z włóczkami. Święto jest obchodzone w takich krajach, jak Australia, Chiny, Finlandia, Irlandia, Niemcy, Południowa Afryka, Szwecja, USA, Wielka Brytania, no i oczywiście w Polsce. My zapraszamy was do biblioteki, a jeśli pogoda pozwoli, pod drzewo rosnące tuż pod naszą filią.
Święto dziergania to okazja nie tylko do wspólnego oddania się sztuce robienia na drutach czy szydełkowania, ale również popularyzacji i nauczenia się tej niezwykle satysfakcjonującej umiejętności. Dziergania mogą uczyć się już dzieci, ale nigdy nie jest za późno, by zacząć. I wcale nie trzeba mieć bujanego fotela, na którym dawniej siadała babcia, by zrobić sweter dla wnuczka.
Dlaczego warto szydełkować i robić na drutach?
Sprawa jest dość prosta: dzierganie to idealny sposób na wyciszenie się w naszych zabieganych czasach. To dlatego ta umiejętność znów zyskuje popularność. Robienie na drutach uspokaja, pomaga w koncentracji, a nawet uszczęśliwia. I pozwala odwrócić uwagę od nałogów, w tym od uzależnienia od mediów społecznościowych. Uznawane jest nawet za rodzaj terapii – udowodnili to naukowcy z Uniwersytetu w Göteborgu. A benefitem jest to, że zyskujesz ręcznie robiony, oryginalny sweter. Albo szalik.
To jednak nie wszystko. Uczestnicy ankiet, na których podstawie powstał raport Züleyhy Değirmenci z Gaziantep University, wymienili emocje, które odczuwają podczas dziergania. Są to:
- spokój
- szczęście
- czułość
- nic (brak jakichkolwiek uczuć).
W podsumowaniu badania napisano, że robienie na drutach: uszczęśliwia ludzi, ćwiczy cierpliwość, jest pozytywnie uzależniające, uelastycznia psychicznie, wzmacnia relacje między ludźmi, uspokaja, zwiększa koncentrację, pozwala poczuć wdzięczność.
A wy? Dlaczego lubicie dziergać? Będzie okazja porozmawiać o tym podczas robienia szalika dla naszej akacji rosnącej tuż obok biblioteki.
Co, gdzie, kiedy?
Światowy Dzień Dziergania w Miejscach Publicznych. Robimy szalik dla drzewa
- Wypożyczalnia nr 125, ul. Czerniakowska 38a
- 14 czerwca (sobota), godz. 11:00