Oto wybrani przez Sejm i Senat patroni 2025 roku. To spora grupa, są wśród nich także literaci. I to oni interesują nas szczególnie.
Patronki i patroni roku wybierani są corocznie przez Sejm i Senat Rzeczpospolitej Polskiej. Po co? Żeby uczcić pamięć osób zasłużonych i ich dokonania lub też ważne wydarzenia dla Polski. Wybór ma zazwyczaj związek z ważnym dla Polski wydarzeniem lub i przypada w okrągłą rocznicę urodzin lub śmierci bądź rocznicę wydarzenia.
Patronkami i patronami roku mogą być między innymi artyści, poetki, pisarze, uczeni, polityczki czy muzycy – czyli osoby, których działalność miała znaczenie dla polskiej kultury i nauki. Jakie osoby patronują 2025 rokowi?
Patronki i patroni 2025 roku. Kogo wskazał polski parlament?
Patronki i patronów 2025 roku posłowie i senatorowie RP wybrali jeszcze w 2024 roku – zatem obchody już trwają. Kto został uhonorowany w ten sposób?
Posłowie Sejmu RP zdecydowali, że rok 2025 będzie rokiem:
- Stefana Żeromskiego (100. rocznica urodzin)
- Antoniego Słonimskiego (130. rocznica urodzin)
- Olgi Boznańskiej (160. rocznica urodzin oraz 85. rocznica śmierci)
- generała Kazimierza Sosnkowskiego (140. rocznica urodzin)
- Franciszka Duszeńki (100. rocznica urodzin)
- pierwszych królów Polski
- bohaterów z Katynia, Charkowa i Miednoje.
Z kolei decyzją Senatu RP 2025 ustanowiono rokiem:
- ks. prof. Józefa Tischnera (25. rocznica śmierci)
- Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej (80. rocznica śmierci)
- Władysława Reymonta (100. rocznica śmierci)
- Wojciecha Hasa (100. rocznica urodzin).
Rok 2025 będzie także Rokiem Edukacji Zdrowotnej i Profilaktyki.
Pisarze i poetka wśród tegorocznych patronów
Aż czwórka 2025 roku patronów wywodzi się ze świata literatury. Są to: Stefan Żeromski, Antoni Słonimski, Władysław Stanisław Reymont oraz Maria Pawlikowska-Jasnorzewska. Postanowiliśmy, by w tym roku szczególnie skupić się na Antonim Słonimskim.
Swój udział w nich będzie też miała nasza mokotowska biblioteka. Przygotowujemy dla was wystawę o Antonim Słonimskim, poecie, którego nazwisko każdy raczej dobrze zna, ale wydaje się, że tak naprawdę wiedza o nim nie jest zbyt duża. A szkoda, bo to niezwykle ciekawa postać, a historia jego życia i twórczości jest fascynująca – jego droga od barwnego życia przedwojennej cyganerii, przez przygnębiające losy emigranta, po rozczarowujące życie w szarym PRL-u. A czy wiecie, że w latach 70. sekretarzem Słonimskiego był Adam Michnik? Słonimski mówił o sobie: „Jestem pisarzem polskim. Jestem Polakiem i to Polakiem dość maniakalnym”. Niebawem dowiecie się o nim znacznie więcej.