Wystartowała 12. edycja budżetu obywatelskiego. Właśnie teraz jest czas na zgłaszanie pomysłów na lokalne projekty. Zasady nieco się zmieniły.
Projekt zgłoszony do budżetu obywatelskiego to okazja, by sami mieszkańcy, lokalnie mogli zadecydować, na jakie usprawnienia zostaną przeznaczone środki samorządowe, czyli de facto ich pieniądze. Już od 7 stycznia 2025 można zgłaszać swoje pomysły, ale – uwaga- czasu jest niewiele! Nabór wniosków trwa tylko do 21 stycznia. To krócej niż w minionych latach!
Kto i jak może złoży projekt?
Warto pamiętać, że nie trzeba być zameldowanym na Mokotowie, a nawet w ogóle w Warszawie, i nie trzeba być pełnoletnim, żeby aktywnie działać i zmieniać stolicę. Projekt do budżetu obywatelskiego można z głosić bez względu na wiek i adres zameldowania. Trzeba jednak wiedzieć, jak go napisać i gdzie zgłosić oraz jakie zasady obowiązują w 2025 roku.
Na realizację projektów w Dzielnicy Mokotów zaplanowano niemal 12 milionów złotych. O przeznaczeniu tej kwoty mogą wspólnie zdecydować mieszkańcy.
– Przed nami 12. edycja budżetu obywatelskiego. Do 21 stycznia 2025 roku, możemy zgłaszać pomysły dotyczące Mokotowa lub całej Warszawy – zachęca Rafał Miastowski, burmistrz Mokotowa. – Po kilkuletniej przerwie powrócił podział dzielnicy na obszary lokalne, dzięki czemu większą szansę na wybór mają projekty skierowane do mniejszych, lokalnych społeczności. Możemy także zgłaszać pomysły niewymagające inwestycji, które mogą być umiejscowione również na obszarach nienależących do miasta. To okazja, aby zastanowić się, czego w naszej najbliższej okolicy brakuje i co należy zmienić lub usprawnić. Zgłaszane do budżetu obywatelskiego projekty mogą dotyczyć praktycznie wszystkich sfer życia, m.in. edukacji, kultury, sportu i rekreacji, zdrowia i pomocy społecznej, zieleni i ochrony środowiska oraz infrastruktury i komunikacji – wyjaśnia samorządowiec.
Nowe zasady budżetu obywatelskiego 2025
Projekty w 12. edycji budżetu obywatelskiego można zgłaszać do 21 stycznia 2025 r. Mieszkańcy Warszawy mogą liczyć na wsparcie urzędników i możliwość konsultacji swoich pomysłów. Nowe zasady, które obowiązują w tym roku to m.in.:
- mniejsza liczba podpisów osób popierających projekty (5, 10 lub 15 w zależności od poziomu projektu)
- podział dzielnicy na obszary lokalne (Mokotów podzielono na osiem obszarów)
- możliwość lokalizacji projektów także na terenach nienależących do miasta, np. spółdzielczych.
Dzięki takim zmianom łatwiejsze będzie zgłaszanie projektów dotyczących między innymi wydarzeń kulturalnych i sportowych oraz zajęć edukacyjnych i rekreacyjnych.
Jeśli masz pomysł, możesz liczyć na wsparcie urzędnika. Konsultanci dyżurują w dwie kolejne soboty:
- 11 stycznia w godz. 10-15 w Centrum Łowicka – Dom Kultury, ul. Łowicka 21
- 18 stycznia w godz. 10-15 w Domu Kultury Kadr, ul. W. Rzymowskiego 32.
Więcej informacji na stronie Urzędu Dzielnicy Mokotów.
Źródło: Urząd Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy