Ułatwienia dostępu

  • 22 845 19 89
  • sekretariat@bpmokotow.waw.pl
  • ul. Wiktorska 10, 02-587 Warszawa

Logotyp Biblioteki z białą nazwą

Lekko uśmiechnięta kobieta z ciemnymi włosami na niebieskim tle, z prawej okłądka książki

Autorka książki „Kobiety, które śpiewały Młynarskiego” Joanna Nojszewska uświetni otwarcie Wypożyczalni i Czytelni nr XXI po remoncie. Serdecznie zapraszamy!

Choć Wojciecha Młynarskiego nie ma z nami już od niemal 10 lat, pozostały jego piosenki. Podobnie jak wspomnienia artystek, które śpiewały jego piosenki, o tym wybitnym tekściarzu. A to wielkie nazwiska, takie jak Ewa Bem, Alicja Majewska czy Joanna Szczepkowska. Spisała je Joanna Nojszewska, która będzie gościnią czytelni nr XXI. Autorka opowie o swojej książce i kulisach jej pisania. 

O czym jest książka „Kobiety, które śpiewały Młynarskiego”?

„Kobiety, które śpiewały Młynarskiego” autorstwa Joanny Nojszewskiej (wyd. Wydawnictwo Marginesy) to zbiór dwunastu wywiadów z wybitnymi artystkami, które współpracowały z Wojciechem Młynarskim. Kto udzielił wywiadu autorce?

  • Ewa Bem
  • Danut Błażejczyk
  • Stanisława Celińska
  • Małgorzata Kożuchowska
  • Halina Kunicka
  • Joanna Kurowska
  • Alicja Majewska
  • Joanna Szczepkowska
  • Joanna Trzepiecińska
  • Ewa Wiśniewska
  • Magdalena Zawadzka
  • Katarzyna Żak.

Sama Kalina Jędrusik swego czasu dziwiła się, skąd młody Młynarski tyle rzeczy wiedział o kobietach. Prawda jest taka, że „nikt nie był równie jak on wrażliwy na drgnienia kobiecej duszy. Kilkoma słowami potrafił nakreślić całą gamę emocji i doświadczeń: ambiwalencję romantycznych relacji, prozę i ciężar codziennego życia, żal starszej kobiety. Jego twórczość zaludniają wyraziste, sugestywne bohaterki: panna Krysia z turnusu trzeciego, prześliczna wiolonczelistka czy Mariola, w której temacie nie ma jasności”.

Wojciech Młynarski jest autorem niezwykłej piosenki „12 godzin z życia kobiety”, a z herstorii jego tekstów Joanna Nojszewska przepytuje artystki (których też jest dwanaście), które z nim współpracowały. W ich wspomnieniach o Młynarskim znajdziemy wielką paletę uczuć: szacunek, podziw, współczucie, tęsknotę, czułość, wdzięczność. Wyjątkowa lektura.

Kim jest Joanna Nojszewska?

Joanna Nojszewska jest lingwistką i dziennikarką, od ponad dwudziestu lat związaną z magazynem „Twój Styl”. Przed „Kobietami, które śpiewały Młynarskiego” napisała książkę „Klucz francuski”, która jest zbiorem wywiadów z ludźmi kultury powiązanymi z Francją.

Autorka jest fanką feminatywów, a także polskiego wzornictwa z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Przed laty jako studentka Uniwersytetu Warszawskiego zagrała w teatrze akademickim w spektaklu złożonym z piosenek Wojciecha Młynarskiego, co wpłynęło na jej stan cywilny (poślubiła kolegę z zespołu). Jest zafascynowana polszczyzną i możliwościami jej połączeń z dobrą muzyką.

Co, gdzie, kiedy?

Spotkanie autorskie z Joanną Nojszewską

  • Wypożyczalnia i Czytelnia nr XXI, ul. Bukietowa 4a
  • 17 kwietnia (piątek), godz. 18:00

Stopka

Logotyp Biblioteki

DYREKCJA

ul. Wiktorska 10

02-587 Warszawa

Biuro czynne:

poniedziałek - piątek

8.00 - 16.00

PUNKTY BIBLIOTECZNE

© 2025 Biblioteka Publiczna im. Zygmunta Łazarskiego w Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy