Biblioteka Publiczna

w Dzielnicy MOKOTÓW m.st. Warszawy

book
book

Alfred Hitchcock

Autor: Ackroyd, Peter

   Notka biograficzna  Biografia napisana przez Petera Ackroyda ukazuje mroczne prawdy, które kryją się za twórczością Alfreda Hitchcocka, jednego z najsłynniejszych dwudziestowiecznych reżyserów filmowych. Alfred Hitchcock był dziwnym dzieckiem: samotny tłuścioch, karmiący się żarliwymi trwogami i niemniej gorącymi ambicjami żył w izolacji od rówieśników. Wyobraźnia jednak nie dawała się zamknąć w

ścianach domu, więc planował wielkie podróże wzdłuż i wszerz Europy, do czego wykorzystywał kolejowe rozkłady jazdy. Jak więc do tego doszło, iż ten płochliwy malec stał się jednym z najbardziej szanowanych i cenionych reżyserów filmowych w historii? W wieku dorosłym Hitchcock bardzo starannie kontrolował to, jaki jego portret kreśli prasa i niektóre wydarzenia ze swego dzieciństwa bardzo rozbudowywał i upiększał, podczas gdy inne spychał w cień. Peter Ackroyd jednak sięga głębiej i pokazuje nam skutki: oto dumny ze swych sytuacyjnych żartów człowiek, który nawet w chwilach wesołości w głębi ducha pozostawał ponury i który codziennie tłukł jedną filiżankę, aby nieustannie przypominać sobie o kruchości życia. W książce Ackroyda na chwilę migają wielkie gwiazdy kinowe, trochę na wzór słynnych cameo, pojawiających się w jednym, góra kilku kadrach filmu samego reżysera: widzimy Grace Kelly, Gareya Granta czy Jamesa Stewarta, jak są zdegustowani jego pełnym dystansu stylem reżyserowania. Że była w tym pewna bezwzględność, o tym w sposób może najbardziej przekonujący świadczy fakt, iż w trakcie zdjęć do "Ptaków" Tippi Hedren została posiniaczona i pokaleczona przez najprawdziwsze, przerażone ptaki. W swojej znakomitej książce Peter Ackroyd stara się dotrzeć do sedna naznaczonego okrucieństwem i pragnieniem dominacji życia i twórczości Alfreda Hitchcocka, jednego z najsłynniejszych dwudziestowiecznych reżyserów filmowych, który w przeciągu ponad pięćdziesięciu lat nakręcił ponad pięćdziesiąt filmów, z których wiele portretuje psychotycznych morderców. "Ta niesłychanie przenikliwa biografia odsłania przed nami mechanizmy psychologiczne, które sterowały mistrzem filmów grozy“.

Zobacz pełny opis
Odpowiedzialność:Peter Ackroyd ; tłumaczył Jerzy Łoziński.
Hasła:Hitchcock, Alfred (1899-1980)
Film amerykański
Film angielski
Reżyserzy amerykańscy
Reżyserzy angielscy
Biografia
Adres wydawniczy:Poznań : Zysk i S-ka Wydawnictwo, copyright 2017.
Opis fizyczny:334 strony, [8] stron tablic : fotografie ; 22 cm.
Uwagi:Tytuł oryginału: Alfred Hitchcock. Bibliografia na stronach 317-320. Indeks.
Forma gatunek:Książki. Publikacje popularnonaukowe.
Dziedzina:Historia
Kultura i sztuka
Zakres czasowy:1899-1980 r.
Powstanie dzieła:2015 r.
Twórcy:Łoziński, Jerzy. (1947- ). Tłumaczenie

Skocz do:Inne pozycje tego autora w zbiorach biblioteki
Dodaj recenzje, komentarz

Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):

(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

Wyp. Nr 20
ul. Żuławskiego 4/6
tel. 22 627 42 22

Sygnatura: 791
Numer inw.: 78641
Dostępność: można wypożyczyć na 30 dni

schowekzamów


Notka biograficzna:

book

Ackroyd, Peter

Peter Ackroyd ur. 5 października 1949 w Londynie – brytyjski pisarz, biograf i krytyk literacki. Jest autorem kilku powieści m.in. Dom doktora Dee, Hawksmoor oraz bestsellerowych biografii William Blake, Charles Dickens, T.S. Eliot, Tomasz More. Dużą rolę w jego twórczości zajmuje rodzinne miasto Londyn.

Źródło: Wikipedia
Inne pozycje tego autora w zbiorach biblioteki:

bookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbook


Dodaj komentarz do pozycji:

Swoją opinię można wyrazić po uprzednim zalogowaniu.