Biblioteka Publiczna

w Dzielnicy MOKOTÓW m.st. Warszawy

book
book

Konformista

Tyt. oryg. : "Il Conformista ".

Autor: Moravia, Alberto

   Notka biograficzna  Akcja powieści Moravii rozpoczyna się w latach 20-tych, a kończy z chwilą upadku Mussoliniego. Jej bohater Marcello Clerici, tytułowy "Konformista", pochodzi z zamożnej rodziny, a przyczyn jego życiowej postawy należy szukać w dzieciństwie. Jedynak, zaniedbywany przez rodziców, wcześnie odkrywa w sobie skłoności do okrucieństwa i zachowań destrukcyjnych, co budzi w nim obawy, że nie jest normalny, być może

obciążony dziedzicznie. Obawy uzasadnione, jako że jego ojciec trafia do kliniki psychiatrycznej, a matka zażywa narkotyki i prowadzi chaotyczne, rozwiązłe życie. Dochodzą do tego problemy z identyfikacją płciową: w szkole koledzy dokuczają mu z powodu domniemanej zniewieściałości, staje się też obiektem zainteresowania homoseksualisty. To zdarzenie zaważy na całym jego życiu. Marcello za wszelką cenę chce być taki jak wszyscy, tłamsi swoje prawdziwe "ja" i narzuca sobie fałszywą osobowość. Ceną, jaką płaci za samokontrolę, jest utrata radości życia, odcięcie od autentycznych uczuć i melancholia. Żeni się z Giulią, zwyczajną drobnomieszczanką, choć jej nie kocha. Staje się faszystą, mimo że odstręcza go ten ustrój i jego funkcjonariusze - ale Włochy są faszystowskie, również Niemcy i Hiszpania, a to znaczy, że miliony normalnych ludzi go popierają. Można powiedzieć, że sprzedaje duszę diabłu. W swoim dążeniu, aby przystosować się do społeczeństwa posuwa się tak daleko, że wstępuje do tajnej policji i podejmuje się misji specjalnej. W czasie podróży poślubnej do Paryża ma się skontaktować z antyfaszystowskim działaczem, swoim byłym wykładowcą profesorem Quadrim i wystawić go skrytobójcom..."Konformista" to świetne studium osobowości, a przy tym realistyczny obraz Włoch w czasach faszyzmu. Moravia ukazuje konformizm społeczeństwa, które równie gorliwie i bezrefleksyjnie popiera faszyzm, jak świętuje jego upadek. Opisuje rozkład rodziny, która nie spełnia swojej roli, poddaje też krytyce kościół, sformalizowany i uległy wobec aparatu państwowego. Na podstawie powieści powstał w 1970 roku głośny swego czasu film Bernarda Bertolucciego.

Zobacz pełny opis
Odpowiedzialność:Alberto Moravia ; przełożyła Zofia Ernstowa.
Hasła:Włochy
Powieść
Literatura włoska
Adres wydawniczy:Warszawa : Wydawnictwo Pavo, 1993.
Opis fizyczny:321, [1] s.; 20 cm.
Uwagi:Na strnie red. błędny ISBN.
Forma gatunek:Książki. Proza.
Twórcy:Ernstowa, Zofia. (1903-1994). Tłumaczenie

Skocz do:Inne pozycje tego autora w zbiorach biblioteki
Dodaj recenzje, komentarz

Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):

(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

Wyp. Nr 20
ul. Żuławskiego 4/6
tel. 22 627 42 22

Sygnatura: 821-3 Lit. włoska
Numer inw.: 48336
Dostępność: można wypożyczyć na 30 dni

schowek0

Wyp. Nr 63
ul. Bytnara 27
tel. 22 844 86 81

Sygnatura: 821-3 Lit. włoska
Numer inw.: 38980
Pozycja niedostępna

Wyp. nr 84
ul. Modzelewskiego 71
tel. 22 844 62 71

Sygnatura: 821-3 Lit. włoska
Numer inw.: 6418
Dostępność: można wypożyczyć na 30 dni

schowek0

Wyp nr 122
ul. Iberyjska 5
tel. 22 842 79 02

Sygnatura: 821-3 Lit. włoska
Numer inw.: 14292
Pozycja niedostępnaInne wydania tej pozycji w zbiorach biblioteki:

bookNotka biograficzna:

book

Moravia, Alberto

Alberto Moravia, właśc. Alberto Pincherle ur. 28 listopada 1907 w Rzymie, zm. 26 września 1990 tamże - włoski powieściopisarz, nowelista i dziennikarz. Uznawany jest za jednego z najważniejszych pisarzy włoskich XX wieku. Jego powieści, pisane tradycyjną, realistyczną, zwięzłą techniką ukazują przede wszystkim losy jednostki na tle portretu społeczeństwa.

Źródło: wikipedia.org
Inne pozycje tego autora w zbiorach biblioteki:

bookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbook


Dodaj komentarz do pozycji:

Swoją opinię można wyrazić po uprzednim zalogowaniu.