Rezerwacje i prolongata

Zmiana terminu zwrotu książki (prolongata) jest możliwa jeżeli nie został już przekroczony termin i jeżeli na daną pozycje nie ma rezerwacji.

Zamawianie - tak nazywa się ta operacja, jest aktywne po godz. 20 każdego dnia oraz przez całą sobotę i niedzielę. Możemy zamówić maksymalnie, łącznie 3 pozycje.

Każdy czytelnik jest indywidualnie oceniany - system sprawdza ile rezerwacji zostało do tej pory odebranych w terminie, ile zamówień zostało zostało zrobionych dla zabawy, ile pozycji oczekujących na nas w bibliotece nie odebraliśmy w terminie. Widełki zostały ustawione w przedziale 3 - 50 pozycji. Ponieważ każdemu może się zdarzyć nie odebrać rezerwacji z różnych ważnych powodów ustaliliśmy, że algorytm zignoruje:

  • trzy nie odebrane zamówienia,
  • trzy skasowane rezerwacje po otrzymaniu powiadomienia,
  • pięć nie odebranych rezerwacji.

Nowy czytelnik będzie mógł zarezerwować 10 pozycji.

Czytelnik po otrzymaniu powiadomienia (sms/email) będzie miał 3 dni na wypożyczenie zarezerwowanej pozycji. Jeżeli w tym terminie nie zgłosi się do biblioteki, rezerwacja ulegnie automatycznie skasowaniu.

Placówki biblioteczne nie będą telefonicznie informowały o rezerwacjach - czytelnicy, którzy nie dokonali aktywacji sms/email będą zobowiązani dowiadywać się (osobiście lub telefonicznie) czy zamówiona pozycja jest do odbioru. W ich przypadku termin wynosi 5 dni.

Z uwagi na wolny dostęp do półek nie można wprowadzić możliwości rezerwowania pozycji "dostępnych". Mogłoby się okazać, że rezerwujemy pozycję, którą ktoś już wybrał i stoi z nią w kolejce do wypożyczenia.

Wybierając się do biblioteki możemy wcześniej sprawdzić dostępność interesujących nas pozycji. Jeżeli poszukiwanej pozycji "nie ma na półce" możemy ją zarezerwować. W tym celu musimy poprzez stronę TWOJE KONTO zalogować się do systemu. Następnie z katalogu wybieramy pozycję (jeżeli jest ona dostępna lub jeżeli kolejka osiągnęła już maks. długość - klawisz ZAREZERWUJ nie zostanie wyświetlony). Po naciśnięciu ZAREZERWUJ wyświetlona zostanie strona:

 

 

Jeżeli jest to pozycja którą chcemy zarezerwować wybieramy następnie okres, przez który rezerwacja będzie ważna:

 

 

Ostatecznie potwierdzamy klawiszem REZERWUJĘ:

 

 

Wyświetlone zostanie potwierdzenie dopisania rezerwacji do naszego konta, oraz tabelka zawierająca wszystkie nasze rezerwacje.

 

 

Wylogowanie następuje z chwilą zamknięcia okna przeglądarki internetowej. Po ponownym jej włączeniu musimy znowu się zalogować.


Sygnalizacja dostępności zarezerwowanych pozycji:

 

 

Kolor wiersza tabeli REZERWACJE oznacza:

  • różowy - jesteśmy na dalszym miejscu kolejki oczekujących
  • żółty - jesteśmy na pierwszym miejscu kolejki, pozycja jeszcze nie została zwrócona
  • zielony - zarezerwowana pozycja jest do odbioru

Proszę pamiętać: prolongowanie wypożyczonej pozycji jest możliwe tylko jeżeli termin zwrotu jeszcze nie minął oraz jeżeli nie ma na nią rezerwacji.


Edycja rezerwacji:

 

 

W przypadku kasowania, sprawa jest banalna - wpis zostaje usunięty. Przedłużanie rezerwacji (okresu jaki jesteśmy skłonni poczekać na wybraną pozycję) odbywa się równie prosto. Naciśnięcie klawisza PRZEDŁUŻ skutkuje przesunięciem o 30 dni, dnia wygaśnięcia rezerwacji. Klawisz po tej operacji nie zostaje zablokowany - okres możemy dowolnie wydłużać (o kolejne 30 dni).