Na wyjątkową prezentację o barwnym i duchowym święcie w Sewilli zapraszają Waldemar Zdrojewski i Paweł Wiszniewski.
Co roku tuż przed Świętami Wielkanocnymi w Sewilli obchodzone jest święto Semana Santa. Na własne oczy widzieli je w tym roku nasi prelegenci Waldemar Zdrojewski i Paweł Wiszniewski, którzy wszystko to widzieli, przeżyli, sfilmowali i sfotografowali, a teraz niemal na gorąco chcą się podzielić wrażeniami, emocjami, historią. Zapraszamy do Czytelni Naukowej nr IV na wyjątkowe spotkanie.
Czym jest Semana Santa?
Semana Santa, czyli Wielki Tydzień, to oryginalny rytuał przygotowujący do Świąt Wielkanocnych, który w Sewilli obchodzony jest niezwykle intensywnie, barwnie, ekspresyjnie. Tradycyjnie od czterystu lat Wielki Tydzień w Sewilli rozpoczyna się w Niedzielę Palmową i trwa siedem dni do Niedzieli Wielkanocnej. W procesji uczestniczy wiele osób. Oprócz widzów, zwykłych uczestników na ulice miasta wychodzi prawie sześćdziesiąt bractw. Idą w procesji, odtwarzając i wspominając mękę i śmierć Chrystusa. Członkowie Bractw niosą ogromne, piękne, ukwiecone platformy z figurami Chrystusa, Matki Boskiej ubranymi w przebogate stroje. Każdemu Bractwu towarzyszy orkiestra grająca muzykę religijną lub tradycyjną muzykę hiszpańską – mistycyzm miesza się tu z folklorem. W zwyczaju jest też, że bractwa, w różnych częściach trasy, śpiewają piosenkę flamenco zwaną saeta. Jest to unikatowe widowisko połączone z głębokim przeżyciem religijnym.
Prezentacja pt. „Semana Santa – impresje – dźwięk i obraz”, której autorami są Waldemar Zdrojewski i Paweł Wiszniewski, zabierze słuchaczy w podróż przez dzieje Wielkiego Tygodnia – głęboko zakorzenionego święta religijnego w Hiszpanii i Ameryce Łacińskiej, upamiętniającego Mękę Chrystusa. Omówione zostaną początki tradycji sięgające średniowiecza oraz kluczowa transformacja w XVI wieku, kiedy Kościół katolicki sformalizował procesje Via Crucis. Prezentacja ukaże, jak historia i kultura łączą się, tworząc niezwykle poruszające i pełne symboliki wydarzenie.
Kim są Waldemar Zdrojewski i Paweł Wiszniewski?
Autorami prezentacji „Semana Santa – impresje – dźwięk i obraz”, którą będzie można zobaczyć w mokotowskiej czytelni przy Wiktorskiej, są Waldemar Zdrojewski i Paweł Wiszniewski. Obaj odwiedzili w tym orku Sewillę podczas święta Semana Santa.
Waldemar Zdrojewski jest absolwentem Warszawskiej Szkoły Fotografii oraz Studium Form Fotograficznych przy Fotoklubie Rzeczypospolitej Polskiej. W latach 2008-2019 wykładał fotografię na studiach podyplomowych w Laboratorium Reportażu oraz na studiach magisterskich z dokumentalistyki na Wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jest też autorem szeregu wystaw fotografii, m.in.: „Wszędzienigdzie”, „Bazarowo”, „Moja Tarczyńska”, „Ludzie miejsca klimaty”, „Kijów Dzień po...”, „RealUnreal”, „Dead Sea. Opowieść o pozorności śmierci”, „Dychotomy”, „Morze Martwe. Kamień na kamieniu nie pozostanie”, „JapanUrban”, „Krajobrazy Pandemii. Tu i tam”, „Jerzy Nowosielski”. Opublikował m.in.: Antoni Rząsa „Panteon”, Petersburg miasto na Kościach (2010), Dlaczego Łuków (2013), Tarczyńska-Komunikacja miejska nie kursuje (2014), Panteon. Jan Styczyński. Fotografie (2016). Jest również twórcą Fundacji Obserwacja, założycielem Warszawskiej Galerii Obserwacja oraz kuratorem i jurorem. Jak sam mówi:
„Fotografuję od zawsze. Interesuje mnie fotografia społecznie zaangażowana, reportażowa, humanistyczna i dokumentalna. W tych nurtach poszukuję ekspresji oraz emocji w czystej formie, bez manipulacji. Fascynujące jest dla mnie »zatrzymywanie« w kadrach czasu i chwili”.
Paweł Wiszniewski jest analitykiem, konsultantem, trenerem i wykładowcą z wieloletnim doświadczeniem zarządczym zdobywanym zarówno w sektorze prywatnym, jak i publicznym, a także w renomowanych organizacjach międzynarodowych, takich jak ONZ, UNIC, UNESCO czy UNDP. Przed podjęciem kariery w sektorze publicznym przez dziesięć lat rozwijał kompetencje w nauczaniu, szkoleniu i coachingu, co pozwoliło mu zdobyć doskonałą komunikację interpersonalną oraz bogaty zestaw umiejętności praktycznych. Specjalizuje się w wykorzystaniu wizualnych technik przekazu, w szczególności w wizualizacji obyczajów i wydarzeń historycznych.
Co, gdzie, kiedy?
Prezentacja pt. „Semana Santa – impresje – dźwięk i obraz” Waldemara Zdrojewskiego i Pawła Wiszniewskiego
- Czytelnia Naukowa nr IV, ul. Wiktorska 10
- 11 czerwca, godz. 18:00